یوسف زهرا

احادیث ثقلین در روایات شیعه

احادیث ثقلین در روایات شیعه

اندازه فونت :
1396/08/28

حدیث ثقلین در نزد شیعه

1 – جابربن یزید جعفی از ابی جعفر امام باقر علیه السلام روایت کرده که آن حضرت فرمود: «رسول خدا ((صلّی اللهُ علیه و آلهِ و سلّم تسلیماً)) مردم را در منی دعوت کرده و فرمود: ای مردم! من در بین شما دو چیز گران­بها و نفیس می گذارم، تا وقتی که به آن دو متمسّک شوید و چنگ بزنید گمراه نمی شوید، و آن دو یکی کتاب خدا و دیگری عترتم که اهل بیت من هستند، به راستی که آنها از یک­دیگر جدا نمی شوند تا در کنار حوض کوثر بر من وارد شده و پیش من آیند» . بصائر الدرجات ص 413 حدیث 3، تفسیر برهان ج 1 ص 9 .

2 – در «عیون اخبار الرضا علیه السلام » به اسناد خود از امام صادق جعفر بن محمد علیه السلام روایت کرده که: درباره­ی این فرمایش حضرت رسول ((صلّی اللهُ علیه و آلهِ و سلّم تسلیماً)) که فرموده‏اند: «من دو چیز گران­بها در بین شما باقى مى‏گذارم کتاب خدا و عترت و خاندانم، از امیرالمؤمنین علیه السلام پرسیدند که عترت و خاندان چه کسانى هستند؟ حضرت فرمود: من و حسن و حسین و ائمّه­ی نه‏گانه از نسل حسین که نهمین آنان ، مهدى و قائم آنان خواهد بود، از کتاب خدا جدا نمى‏شوند و کتاب خدا نیز از ایشان جدا نمى‏ گردد تا در کنار حوض کوثر به حضور رسول خدا ((صلّی اللهُ علیه و آلهِ و سلّم تسلیماً)) برسند» . عیون اخبار الرضا(علیه السلام) ج 1 ص 57 حدیث 25، تفسیر برهان ج 1 ص 10 .

3 – نضیر بن سویده از جابر بن عبدالله روایت کرده و گفت: رسول خدا ((صلّی اللهُ علیه و آلهِ و سلّم تسلیماً)) فرمود: «ای مردم! من در میان شما دو چیز با ارزش و گران­بها باقى مى‏گذارم، یکی بزرگ­تر و یکی کوچک­تر است، و اگر به آن دو متمسّک شوید و چنگ بزنید هرگز گمراه نمی شوید و نمی لغزید، به راستی که من از خداوند لطیف و آگاه درخواست کردم که آن دو از هم­دیگر جدا نشوند تا اینکه کنار حوض کوثر بر من وارد شوند، و این درخواست به من عنایت شده است».

شخصی پرسید: آن چیز با ارزش و گران­بهای بزرگ­تر چیست و آنچه که با ارزش کوچک­تر کدام است؟

حضرت فرمود: «امّا بزرگ­تر کتاب خدا است که وسیله‏اى است یک طرف آن به دست خدا و طرف دیگر آن به دست شما می باشد، و امّا کوچک­تر عترت و اهل بیت من هستند» . بصائر الدرجات ص 414 حدیث 5، تفسیر برهان ج 1 ص 10 .

4 – سعد بن طریف اسکافی گفت: از ابوجعفر امام باقر علیه السلام درباره­ی این فرمایش پیامبر اکرم پرسیدم که فرمود: ‏«من دو چیز گران­بها در میان شما به جاى مى‏گذارم، پس به آن دو چنگ بزنید، و آنها از هم­دیگر جدا نمی شوند تا اینکه کنار حوض کوثر بر من وارد شوند» .

امام باقر علیه السلام فرمود: «همیشه کتاب خدا و دلیل و رهنمایی ما اهل بیت بر احکام و دستورات قرآن هستند تا در کنار حوض کوثر بر آن جناب وارد شوند» . بصائر الدرجات ص 414 حدیث 6، تفسیر برهان ج 1 ص 10 .

5 – سعد بن طرفه گفت: امام صادق علیه السلام فرمود: «خداوند ولایت ما اهل بیت را قطب و مِحور اصلی قرآن و تمام کتاب هاى آسمانى قرار داده است. محکمات قرآن در اطراف این مِحور مى‏گردند، و دل و عقل به وسیله­ی آن داده می شود و ایمان نیز به وسیله­ی آن معلوم و آشکار می شود، و رسول خدا ((صلّی اللهُ علیه و آلهِ و سلّم تسلیماً)) دستور داده که از قرآن و آل محمد اقتدا و پیروی کنیم، و این دستور را در آخرین خطبه ای که ایراد نموده صادر کرده و فرمود: ای مردم! من در میان شما دو چیز با ارزش و گران­بها ذخیره مى‏گذارم، ذخیره­ی بزرگ­تر و ذخیره­ی کوچک­تر، امّا ذخیره­ی بزرگ­تر کتاب پروردگارم است، و امّا کوچک­تر عترت و اهل بیت من هستند، پس حرمت مرا در مورد آنها نگاه دارید، و تا زمانی که به آنها تمسّک جویید هرگز گمراه نخواهید شد» . تفسیر عیاشی ج 1 ص 5 حدیث 9، تفسیر برهان ج 1 ص 10 .

6 – حسن بن عبدالله بن سعید گفت: قشیری به ما خبر داد و گفت: مغیره بن محمد بن مهلب برای ما حدیث کرد و گفت: پدرم از ابی عبدالله بن داود از فضیل بن مرزوق از عطیه­ی عوفی از ابوسعید خدری برایم حدیث کرد و گفت: رسول خدا ((صلّی اللهُ علیه و آلهِ و سلّم تسلیماً)) فرمود: «من در میان شما دو چیز می گذارم که یکى از آن دو دامنه‏دارتر و طولانی­تر از دیگرى است، یکى کتاب خدا است که ریسمان کشیده و آویخته از آسمان به سوی زمین است که یک طرفش به دست خدا می باشد، و دیگری عترت من است، آگاه باشید به درستی که این دو از هم­دیگر جدا نمی شوند تا در کنار حوض کوثر بر من وارد شوند» . کمال الدین ج 1 ص 236 حدیث 50، تفسیر برهان ج 1 ص 12 .

7 – از پیامبر اسلام ((صلّی اللهُ علیه و آلهِ و سلّم تسلیماً)) روایت شده که فرمود: «من در میان شما دو ریسمان می گذارم که اگر به آن دو چنگ بزنید هرگز بعد از من گمراه نمی شوید، یکى از آن دو بزرگ­تر از دیگری است، آن دو ریسمان یکى کتاب خدا است که ریسمان کشیده و آویخته از آسمان به سوی زمین است، و ریسمان دیگر عترت من است، آگاه باشید به راستی که این دو از هم­دیگر جدا نمی شوند تا در کنار حوض کوثر بر من وارد شوند» . تاویل آیات ظاهره ص 122، بحار الانوار ج 24 ص 83.

برگرفته از : کتاب نظریه رفع و از بین رفتن قرآن ( از تراوشات فکری سید حسین حسنی )

کتاب نظریه رفع و از بین رفتن قرآن

کتاب نظریه رفع و از بین رفتن قرآن
از تراوشات فکری سید حسین حسنی
در این نظریه نویسنده چگونگی رفع قرآن را ثابت می کند. این در حالی است که علمای مسلمین آن را نوعی خرافه و اسطوره به شمار آورده اند.
این نظریه رفع تدریجی قرآن بعد از شهادت آخرین امام معصوم (علیه السلام) را نشان می دهد.
نویسنده : سید حیدر حسنی
تحقیق : رضا پوربیاتی

kharid ketab
Download exe book
Download apk
Download exe book
Download apk book


برچسب ها : .


سوال خود را مطرح کنید :


کتاب سفیانی ابوسفیان در عصر ظهورکتاب نظریه و تفکر بخش بخش بودن قرآنکتاب نظریه و تفکر تجدد و نو بودن قرآنکتاب نظریه رفع و از بین رفتن قرآن
Free WordPress Themes