یوسف زهرا

رفع و برداشته شدن قرآن در روایات شیعه

رفع و برداشته شدن قرآن در روایات شیعه

اندازه فونت :
1396/08/28

رفع و برداشته شدن قرآن در روایات شیعه

از جمله چیزهایی که نزد شیعه­ی امامیه مسلّم است این است که بین قرآن و اهل بیت تطابق و ارتباط محکمی وجود دارد، و بسیاری از روایاتی که از رسول اکرم ((صلّی اللهُ علیه و آلهِ و سلّم تسلیماً)) نقل شدند توضیح می دهند که چگونه اهل بیت ، خودشان وحی الهی را ترسیم می کنند، و این چیزی است که روایات و دعا ها و زیارت های متواتر از اهل بیت به آن صراحت دارند .

همین قدر ما را کافی است که آیات قرآنی که فضیلت و اعلمیت اهل بیت را بیان کرده و توضیح می دهند، نتیجه­ی آن ارتباط اهل بیت با قرآن است . قرآنی که ریسمان آویخته و کشیده شده بین آسمان و زمین می باشد، و ذکر اهل بیت با عبارت صریح «اهل البیت» در آیه­ی تطهیر آمده است: (إِنَّما یُرِیدُ اللَّهُ لِیُذْهِبَ عَنْکُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَیْتِ وَیُطَهِّرَکُمْ تَطْهِیراً) سوره­ی احزاب آیه­ی­ 33 . «خداوند فقط مى‏خواهد پلیدى و گناه را از شما اهل بیت دور کند و کاملاً شما را پاک سازد» .

این کلام خدا اعتراف و تصریح خداوند است نسبت به فضیلت و مقام والای اهل بیت . در نزد خدای سبحانه و تعالی ، این مسئله از چیز هایی است که ریشه­ی کسی که در امر اهل بیت شک نماید را قطع می کند، و شک در این مساله یعنی اعتراض به امر و فرمان خداوند و آنچه را که او اراده فرموده است. کم­ترین و پایین­ترین فرض این شک همان ایمان به بعضی و کفر به بعض دیگر است .

حدیث ثقلین که از رسول خدا ((صلّی اللهُ علیه و آلهِ و سلّم تسلیماً)) روایت شده به طور مطلق جزو مشهور ترین، و از نظر سند و نقل، از قوی­ترین احادیث در نزد شیعه می باشد. متن حدیث ثقلین چنین است، جابربن یزید جعفی از ابوجعفر امام باقر علیه السلام روایت کرده که آن حضرت فرمود: «رسول خدا ((صلّی اللهُ علیه و آلهِ و سلّم تسلیماً)) مردم را در منی دعوت کرده و فرمود: ای مردم! من در بین شما دو چیز گران­بها و نفیس می گذارم، تا وقتی که به آن دو متمسّک شوید و چنگ بزنید گمراه نمی شوید، و آن دو یکی کتاب خدا و دیگری عترتم که اهل بیت من هستند، به راستی که آنها از یک­دیگر جدا نمی شوند تا در کنار حوض کوثر بر من وارد شده و پیش من آیند» . مختصر بصائر الدرجات ص 90، تفسیر برهان ج 1 ص 20 .

در این حدیث اشاره­ی واضح و روشن است بر حتمی بودن رفع و برداشته شدن قرآن؛ به خاطر اینکه آن حضرت فرمود: «تا در کنار حوض کوثر برمن وارد شوند»، یعنی تا اینکه روزی بیاید که قرآن و اهل بیت بار دیگر با هم بر می گردند، و هرگز از هم­دیگر جدا نمی شوند، پس قرآن هیچ وقت از اهل بیت جدا نمی شود، و آنها هم از قرآن جدا نمی شوند .

این مطلب طبق حدیثی است که سلیم بن قیس از امیرالمؤمنین علیه السلام روایت کرده که آن حضرت فرمود: «خداوند ما را پاکیزه و معصوم و گواه بر خلق و حجّت در روى زمین قرار داده است، و ما را با قرآن و قرآن را با ما قرار داده، نه ما از قرآن و نه او از ما جدا مى‏شود» کافی ج 1 ص 191 حدیث 5 .

پس این حدیث ارتباط و عدم جدایی بین اهل بیت و بین قرآن را تقویت می کند. وقتی که یکی از آن دو رفع و برداشته شود دیگری هم رفع می شود، و به اعتبار اینکه امام مهدی علیه السلام دوازدهمین امام و از اهل بیت (علیهم السلام) است، لذا وقتی که امام علیه السلام با شهادتش برداشته شود، رفع و برداشته شدن قرآن هم شروع می‏شود.

برگرفته از : کتاب نظریه رفع و از بین رفتن قرآن ( از تراوشات فکری سید حسین حسنی )

کتاب نظریه رفع و از بین رفتن قرآن

کتاب نظریه رفع و از بین رفتن قرآن
از تراوشات فکری سید حسین حسنی
در این نظریه نویسنده چگونگی رفع قرآن را ثابت می کند. این در حالی است که علمای مسلمین آن را نوعی خرافه و اسطوره به شمار آورده اند.
این نظریه رفع تدریجی قرآن بعد از شهادت آخرین امام معصوم (علیه السلام) را نشان می دهد.
نویسنده : سید حیدر حسنی
تحقیق : رضا پوربیاتی

kharid ketab
Download exe book
Download apk
Download exe book
Download apk book


برچسب ها : .


سوال خود را مطرح کنید :


کتاب سفیانی ابوسفیان در عصر ظهورکتاب نظریه و تفکر بخش بخش بودن قرآنکتاب نظریه و تفکر تجدد و نو بودن قرآنکتاب نظریه رفع و از بین رفتن قرآن
Free WordPress Themes